
Great Barrier Island: het ongerepte Nieuw-Zeeland
Great Barrier Island is een heel bijzonder stukje Nieuw-Zeeland. Het is een volledig off-grid eiland en er komen maar nauwelijks toeristen, laat staan Nederlanders. Ik bezocht Great Barrier Island afgelopen november (2024) voor het eerst en was aangenaam verrast door de schoonheid en de rust en ruimte die ik hier mocht ervaren. Het is een bijzondere bestemming en zeker niet voor iedereen, maar mocht je besluiten de reis er naartoe te willen maken, dan kan ik je verzekeren dat je het geweldig gaat vinden!
Aan het einde van Hauraki Gulf ligt het idyllische Great Barrier Island. Het eiland wordt na het Noordereiland, Zuidereiland en Stewart Island ook wel New Zealand’s Fourth Island genoemd. Net als Waiheke Island is het eiland, dat Aotea heet in het Maori, een geliefde plek voor Aucklanders om hun weekend door te brengen. Het eiland heeft echter nog geen 1.000 permanente inwoners en is hiermee een stuk rustiger dan Waiheke Island. Het is een volledig off-grid eiland, wat betekent dat ze niet zijn aangesloten op een elektriciteitsnetwerk en/of rioleringen. Meer daarover verderop in het artikel.


Hoe bereik je Great Barrier Island?
Great Barrier Island is te bereiken per vliegtuig of met de ferry vanuit Auckland. De snelste optie is per vliegtuig, Barrier Air heeft dagelijkse vluchten vanaf Auckland Airport naar de luchthaven van Great Barrier Island bij Claris. Bekijk hier de tarieven en beschikbaarheid.
De andere optie is om met de ferry van Sealink te gaan, deze doet er 4.5 uur over en vertrekt vanuit de haven van Auckland. In de zomer gaat deze ferry dagelijks, in de winter drie keer per week. Bekijk prijzen en opties hier.

Vervoer op Great Barrier Island
Er zijn enkele wegen op Great Barrier Island, een deel ervan is onverhard. De wegen zijn smal, bergachtig en bochtig dus neem je tijd voor het rijden als je besluit met je auto of camper naar Great Barrier Island te gaan. Openbaar vervoer is er niet op Great Barrier Island, dus indien je niet je huurauto of camper mee neemt ben je afhankelijk van vooraf geboekt transport of het huren van een auto. Dit kan onder meer via Aotea Rentals. Houd er rekening mee dat je zonder vervoer niet ver komt op Great Barrier Island en dat dit vooraf goed uitzoeken noodzakelijk is. Je zou namelijk niet de eerste zijn die onvoorbereid aankomt en vervolgens niet de geboekte accommodatie kan bereiken …

Op Great Barrier Island
Great Barrier Island heeft twee belangrijke “dorpen” vanuit waar je op ontdekking kunt gaan, Tryphena in het zuiden (hier komt de ferry aan) en Claris in het oosten (hier landt het vliegtuig). De meeste bezienswaardigheden liggen in dit deel en het centrale deel van het eiland bij het Aotea Conservation Park. In het noorden liggen nog Port Fitzroy en Okiwi, maar hier is voor de toerist weinig te beleven. De meeste bezoekers gaan voor een dag of 3-4 en dan vermaak je je prima op de eerdergenoemde plekken.

Tryphena
Tryphena is een dorp in het zuiden van Great Barrier Island. Hier komt de ferry van Sealink aan en vind je prachtige witte zandstranden waar je veilig kunt zwemmen. Pa Beach is mijn favoriet. Verder vind je in Tryphena enkele leuke galleries, een general store en een cafeetje voor lunch of koffie: Pa Beach Cafe. Ook kun je vanuit Tryphena enkele wandelingen maken, onder meer naar Whalers Lookout.

Claris
De andere nederzetting is Claris, deze ligt aan de oostkust van Great Barrier Island. Hier vind je onder meer het vliegveld, een general store, het medisch center en verschillende cafés en bars. Ook zijn er leuke musea en galleries. Allemaal zeer kleinschalig maar absoluut de moeite van een bezoek waard. Het prachtige Kaitoke Beach is één van de mooiste stranden van Aotea en met een beetje geluk kom je hier zelfs helemaal niemand tegen tijdens je strandwandeling. Aan de zuidkant van het strand liggen enkele prachtige rotsformaties. Je bereikt Kaitoke Beach via Oceanview Road.

Wandelen in Aotea Conservation Park
Wil je gaan wandelen, dan is het Aotea Conservation Park een aanrader. Niet alleen vind je hier de driedaagse Aotea Track, maar ook andere mooi wandelingen. De mooiste route is die door Windy Canyon naar de top van Mount Hobson, met 627 meter de hoogste berg van het eiland. De wandeling is niet technisch maar wel zwaar omdat je flink klimt en daalt, veelal via trappen. Avonturiers kunnen overnachten in de Mount Heale Hut, te boeken via Department of Conservation.

Kaitoke Hot Springs
Dé bezienswaardigheid va Great Barrier Island is wat mij betreft de Kaitoke Hot Springs. In tegenstelling tot andere hot springs in Nieuw-Zeeland vind je hier nauwelijks (of zelfs geen) andere toeristen, zijn er behalve een droogtoilet en een picknickbankje geen voorzieningen en kun je er gratis in badderen. Je vindt de Kaitoke Hot Springs op ongeveer 45 minuten lopen vanaf de parkeerplaats over een eenvoudig pad in het zuiden van het Aotea Conservation Park. Je kunt badderen in de warme stroom en als je helemaal naar links loopt (af en toe door het water) kom je bij een kleine waterval. Hier is het water heerlijk warm. Let wel op, het wordt ten zeerste afgeraden om je hoofd en- of onder water te dompelen.

Sterren kijken op Great Barrier Island
Great Barrier Island is een International Dark Sky Sanctuary en een van de beste plekken van het land om sterren te kijken. Afhankelijk van jouw wensen kan dit op verschillende plekken. Tours worden georganiseerd door de Nederlandse Hilde, die al jarenlang op Great Barrier Island woont. Kijk voor meer informatie op haar website Good Heavens.
Waar te overnachten op Great Barrier Island
Er zijn talloze accommodaties mogelijk op Great Barrier Island. Ik heb overnacht bij XSPOT Cliff House ten noorden van Tryphena. Dit prachtige appartement ligt op een klif boven zee en biedt fabelachtige uitzichten over het eiland en de oceaan. Ik heb hier zelfs walvissen voorbij zien komen. Het appartement is van alle gemakken voorzien, je hebt echter wel een 4WD nodig om er te komen.
Wil je liever een accommodatie die wat centraler ligt, dan is XSPOT Medlands een prima optie. Dit prachtige vakantiehuis ligt ten zuiden van Claris.
Beide worden beheerd door Hilde.


Verder handig om te weten over Great Barrier Island
Zoals gezegd is Great Barrier een volledig off-grid eiland. Het (drink) water is regenwater en stroom wordt zelf opgewekt. Afval wordt strikt gescheiden en er zijn bijvoorbeeld geen openbare prullenbakken. Er is beperkt mobiel bereik op het eiland. Wil je boodschappen doen, houd er dan rekening mee dat de prijzen hoger liggen dan op het vasteland. Verder kan het zijn dat je in je accommodatie niet altijd volop stroom kunt gebruiken zoals je gewend bent, maar er is altijd voldoende om bijvoorbeeld je mobiele telefoon op te laden.
Het leven op het eiland is heel relaxt. Er komen zeker wel toeristen, maar lang niet zoveel als op andere plekken in Nieuw-Zeeland. Je kunt er prachtig wandelen, zowel door de bergen als over het strand, en genieten van de mooie zonsondergangen en vriendelijkheid van de eilandbewoners.
Verder is het handig om te weten dat het kan gebeuren dat een vliegtuig of ferry niet gaat vanwege slecht weer. Boek daarom nooit aansluitend je vlucht bijvoorbeeld terug naar Nederland, maar plan voor de zekerheid een extra nachtje in Auckland in voordat je weer naar huis vliegt.

Aotea Adventures
Om het jou makkelijk te maken heb ik in samenwerking met Hilde een tweetal pakketten samengesteld voor Nederlanders die Great Barrier Island willen bezoeken. Eén pakket voor wandelaars inclusief een overnachting in Mt Heale Hut en één pakket dat je als pre- of post jetlag pakket kunt gebruiken, om na aankomst in Auckland lekker bij te komen of juist nog even uit te rusten voordat je weer op het vliegtuig naar Nederland stapt:

Incl. retourvluchten en huurauto
Incl. 3 nachten Xspot Cliff House
Incl. sterrenkijk excursie

Incl. overnachting in Mt Heale Hut
3 nachten Xspot Beach House
Incl. alle benodigde transfers
Podcast met Hilde
Tijdens mijn verblijf op Great Barrier Island heb ik een podcast opgenomen met Hilde over haar avontuurlijke leven het eiland. Je beluistert hem hieronder of via je favoriete podcast platform. Je vindt hem op “Podcast voor Avontuurlijke Vrouwen #90”
E-book Nieuw-Zeeland
voor beginners
Heb jij het plan opgevat om voor het eerst naar Nieuw-Zeeland te gaan? Goede keuze, want grote kans dat je net zo gek wordt op dit land als ik.
In mijn e-book Nieuw-Zeeland voor beginners vind je alles wat je wilt weten over je eerste keer naar Nieuw-Zeeland. Ooit was ik zelf een beginner, in 2002 om precies te zijn. Sindsdien reisde ik nog vijf keer naar Nieuw-Zeeland en inmiddels heb ik dus meer dan 20 jaar reiservaring! In het e-book vind je een leuke mix van mijn eigen ervaringen en dingen die ik graag zelf had willen weten toen ik voor het eerst op reis ging in Nieuw-Zeeland.
Bekijk en bestel het e-book hier.

Boek je reis
Conclusie en verder lezen
Ik heb ontzettend genoten van mijn verblijf op Great Barrier Island. Iedereen die een bijzonder stukje Nieuw-Zeeland wil ervaren, kan ik dit van harte aanbevelen. Wil je verder lezen over Nieuw-Zeeland, dan vind je de volgende artikelen ook vast leuk:
- Waiheke Island – paradijs voor wijnproevers
- De mooiste plekken in Nieuw-Zeeland
- Paklijst voor Nieuw-Zeeland: dit moet mee!
Laat mij jouw reis plannen!
Wil je een rondreis door Nieuw-Zeeland gaan maken, maar heb je geen idee waar te beginnen? Ik help je graag met het maken van een persoonlijke reisplanning die aansluit bij jouw wensen. Geen dertien in een dozijn programma dus, maar een speciaal voor jou gecreëerde reisplanning die met zorg en aandacht voor je samengesteld wordt door dé Nieuw-Zeeland expert van Nederland. Ik bezocht het land vijf keer en reisde er meer dan een jaar rond.
Bekijk hier wat ik voor jou kan betekenen of neem direct contact met me op.

In dit artikel staan affiliate links. Mocht je via een dergelijke link een aankoop doen of een reservering maken, dan ontvang ik mogelijk en uiteraard zonder extra kosten voor jou een bescheiden commissie.


